• Informacja dla emerytów

     • Prosimy z zapoznanie się ofertę wyjazdów wakacyjnych – terminy podane są przy każdej propozycji. 

      W załączeniu znajdują się także plany wyjazdów. 

      Dofinansowanie z ZFŚŚ wynosi 50%, 55% i 60% w zależności od progu dochodowego. 

      Zapisów można dokonywać u Pani Pauliny Ojrzyńskiej – w pokoju administracji szkoły  do 24.02.2023 jednocześnie potwierdzając to wpłatą w wysokości (Jura - 700zł, Kaszuby - 665zł).  

      Jeśli ktoś z Państwa miałby życzenie uczestniczyć w dwóch wycieczkach dofinansowanie będzie tylko do jednego wyjazdu. 

      Wycieczka - JURA Krakowsko-Czestochowska

      Wycieczka - Kaszuby

     • KONKURS WIEDZY O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH 

     • KONKURS WIEDZY O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH 

      W związku ze zbliżającym się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w dniach 7-8 luty 2023r., w przasnyskim ZSP odbył się  „Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych”. Patronat nad nim sprawują pos na Sejm RP Maciej Małecki, starosta Powiatu Przasnyskiego Krzysztof Bieńkowski oraz Instytut Pamięci Narodowej.  

      Do szkolnych eliminacji zgłosiło się 26 uczniów. Najlepsze wyniki osiągnęli: 

      1.   Marek Majkowski IV TL 
      2. Andżelika Wilga III OPW 
      3. Daniel Usiądek III TL 
      4. Kinga Pagacz IV LOHp 
      5. Karolina Przybysławska IV LOH 
      6. Krystian Zarodkiewicz III TL 
      7. Aleksandra Długołęcka IV LOHp 
      8. Wiktoria Kołodziejska I TŻ  

      Opiekę nad przebiegiem konkursu sprawowali Marcin Kosman oraz Michał Mocek.  

       

     • „KULTURALNA SZKOŁA NA MAZOWSZU- 2023” – LUBIMY TO!!!

     • „KULTURALNA SZKOŁA NA MAZOWSZU- 2023” – LUBIMY TO!!!

      W bieżącym roku kontynuujemy naszą przygodę z programem „Kulturalna szkoła na Mazowszu”.

      Ideą programu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Mazowsza jako zadania spełniającego niezwykle ważne funkcje wychowawcze i edukacyjne – rozwoju młodego człowieka, popularyzacji oraz doskonalenia form i metod młodzieżowej aktywności w szeroko rozumianej kulturze. Program ma również zachęcać i inspirować do planowania i realizowania ciekawych lekcji pobudzających młodzież do czynnego i świadomego uczestnictwa w kulturze na Mazowszu. Promocyjna cena biletów wstępu ma umożliwić dostęp uczniom, którzy często z powodu barier finansowych pozostają poza obiegiem życia kulturalnego lub mają do niego utrudniony dostęp.

      Naszą kolejną tego typu wycieczką był wyjazd do Warszawy. Odwiedziliśmy dwa wyjątkowe miejsca.

      Pierwszym z nich był Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana, mający bogatą, ponad 100 – letnia historię. Utworzony został w 1913 roku. Mieści się przy ulicy Karasia 2 w gmachu wybudowanym w 1912 roku wg projektu Czesława Przybylskiego z najnowocześniejszym wówczas wyposażeniem technicznym (pierwsza w kraju scena obrotowa). Wystrój budynku sprawia, że „czuć tam duch” dawnej historii. W tej wyjątkowej scenerii mieliśmy przyjemność obejrzeć spektakl „Tango” autorstwa Sławomira Mrożka (reżyseria Wawrzyniec Kostrzewski).

      Drugim etapem wyjazdu było oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie – Muzeum Więzienia Pawiak, które upamiętnia działalność tamtejszego więzienia w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939–1944. Powstało z inicjatywy i przy współudziale byłych więźniów politycznych Pawiaka. Budynek muzeum znajduje się w ocalałych kazamatach VII i VIII oddziału więzienia. Na ekspozycję składają się m.in.: korytarz więzienny oddziału VII oraz 5 cel, w tym kwarantanny i śmierci, które odtworzono według zachowanych rysunków, opisów i relacji więźniów. Na wystawie znajdują się też oryginalne elementy wyposażenia, wiersze, pamiętniki, grypsy, kalendarze, a także najróżniejsze drobne przedmioty wykonane przez uwięzionych. Symbolicznym elementem muzeum jest też pomnik drzewa pawiackiego – wykonana z brązu kopia słynnego wiązu, na którym rodziny ofiar umieszczały tabliczki epitafijne. Oprócz fragmentu bramy, drzewo było jedynym ocalałym po wojnie świadectwem

      istnienia więzienia. Zwiedzenie muzeum dało nam wszystkim wyobrażenie tragicznych losów naszych rodaków w czasie II wojny światowej.

      W wyjeździe brała udział młodzież naszej szkoły mieszkająca w internacie. Opiekunami byli: Justyna Jaworska, Anna Skolimowska oraz Michał Mocek.

      Bardzo dziękujemy naszemu kierowcy – panu Dariuszowi Grabowskiemu, za sprawne omijanie warszawskich korków!!!

       

      Tekst: Michał Mocek

      Foto: Anna Skolimowska

     • Wycieczka do Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach

     • Nowa galeria Wycieczka do Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach została dodana do albumu fotograficznego

      Uczniowie naszej szkoły pod opieką Pana Wojciecha Pietrzaka i Pana Konrada Kasuły  odwiedzili Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Młodzież z bliska miała okazję zobaczyć kolekcję ponad 300 zabytkowych pojazdów dziś już niespotykanych na naszych drogach. Wśród eksponatów wyselekcjonowane były samochody osobowe, ciężarowe, wózki dziecięce, rowery, motocykle, autobusy, samoloty a także sprawne czołgi.Podczas zwiedzania z przewodnikiem uczniowie poznali liczną kolekcję niespotykanych dziś rekwizytów. Były to m.in. maszyny do pisania, gramofony, kufry, pierwsza stacja paliw z lat 20-tych oraz liczne pamiątki związane z okresem PRL-u. Największym zainteresowaniem cieszyły się samochody znanych osób kultury i polityki m.in. Fiat prezydenta Kwaśniewskiego, Mercedes Lody Halamy, Zis cabrio Józefa Stalina, Volvo prezydenta Lecha Wałęsy, Peugeot Wojciecha Jaruzelskiego oraz pojazdy, które brały udział w wielu produkcjach filmowych i zagranicznych m.in. w serialu Czas honoru, Jan Paweł II, Człowiek który został papieżem, Katyń A. Wajdy i wiele innych.Uczniowie wysłuchali prelekcji założyciela kolekcji Pana Mikiciuka (właściciela muzeum ),który przeprowadził nas przez ewolucję samochodu od czasów Leonarda da Vinci do współczesności.Podczas wycieczki podopieczni mieli możliwość wejścia do wybranych eksponatów i integracji na świeżym powietrzu.Wizyta w Muzeum Motoryzacji i Techniki była niezapomnianym przeżyciem. Część warsztatowa pozwoliła cofnąć się w czasie, bezpośrednio obcować z ponad 100-letnią historią rekwizytów techniki i historią pojazdów mechanicznych.

     • ,,ALEJĄ GWIAZD – WIZYTA W ŁÓDZKIEJ FILMÓWCE!”

     • 9 grudnia, o godz. 6.45 wyruszyliśmy na  niesamowitą przygodę.  Rozpoczęliśmy od zwiedzania miasta i wizyty w Łódzkiej Szkole Filmowej. Zobaczyliśmy najciekawsze fragmenty reprezentacyjnej ulicy Piotrowskiej,  jednej z najdłuższych ulic handlowych w Europie.

       Ruszyliśmy śladami Juliana Tuwima i Aleją Gwiazd, która liczy już sobie ponad 20 lat. Pomysłodawcą stworzenia łódzkiej Alei Gwiazd był związany z Łodzią reżyser i pedagog Jan Machulski. Pierwowzorem miała być zlokalizowana w Los Angeles Walk of Fame, która upamiętnia osobistości świata show-biznesu. Autorem projektu gwiazdy jest artysta grafik Andrzej Pągowski. Wszystkie gwiazdy wykonane są z mosiądzu i wmontowane w granitowe tablice wielkości 1 m kw.

      W Łódzkiej Szkole Filmowej przywitaliśmy się z Misiem Uszatkiem i zajrzeliśmy, po cichutku w ciekawsze miejsca. Przez chwilę mogliśmy poczuć się jak krasnoludki, przy filmowych rekwizytach.

      Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na wizytę w Orientarium.  I to było to ! Orientatrium, jak sama nazwa wskazuje, to miejsce, w którym możemy spotkać zwierzęta, naturalnie występujące  na terenie Azji. Jego królami są Alexander – największy słoń indyjski w Europie i Taru, jego młodszy i mniejszy kolega. Oba słonie są gwiazdami łódzkiego zoo. Tłumy zbierają się przed ich wybiegiem o godzinie 15.30, kiedy to odbywa się karminie, podczas którego można oglądać, jak słonie pływają w ogromnym basenie. Łódzkie Orientarium to jedyne tego typu miejsce w Polsce.  Z pewnością warto je odwiedzić przy okazji pobytu w Łodzi. Jednak na wszystkich uczestnikach wycieczki największe wrażenie zrobiły akwaria i tunel wodny.

      Ostatnim punktem programu było Centrum Handlowe Manufaktura, a w nim Muzeum Fabryki. Poznaliśmy tam historię rodziny Poznańskich i ich fabryki. Dowiedzieliśmy się , w jaki sposób bawełna staje się przędzą i kiedy zmienia się w tkaninę. Niesamowite wrażenie wywarła na nas łódzka architektura, szczególnie Łódź Fabryczna.

      Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klasy II OPW, II LOH, II LOM i I LOH. Nad całością czuwali nasi opiekunowie : Małgorzata Majewska,  Magdalena Prekiel i Grażyna Karwacka.  Dziękujemy za wspaniały wyjazd i czekamy na kolejny!

     • Zebrania z rodzicami 19 i 20 grudnia

     • W dniach  19 i 20 grudnia 2022r. o godz 16:30 oraz 17:30 odbędą się zebrania z rodzicami uczniów.

      19.12.2022  16:30

      31     1 LOH1/ p.Ewa Olkowska

      32     1 OPW/ p.Tomasz Krynicki

      51     1 m/ p.Joanna Skowrońska

      123   2 TL/ p.Bogusław Brykała

      126   1 LOM/ p.Marcin Kosman

      130   1 TL/ p.Katarzyna Goś-Góralczyk

      131   1 Ti/ p.Małgorzata Witkowska

      101   1 c/ p.Grażyna Sosnowska

      102   1 LOH/ p.Agnieszka Valentić-Szukała

      105   1 Ti1, 1 TS/ p.Urszula Milewska

      107   1 LOK/ p.Monika Sadowska

      108   1 TL1, 1TE / p.Grażyna Karwacka

      109   1 TŻ/ p.Irena Dołęga

      19.12.2022  17:30

      31     2 Ti/ p.Dorota Socha

      32     3 Tlot / p.Magdalena Morawska

      51     2 OPW/ p.Małgorzata Majewska

      123   2c, 2m/ p.Mariusz Cichocki

      126   2 TS/ p.Grzegorz Cołosiński

      130   2 LOH, 2 LOM/ p.Magdalena Prekiel

      131   3 LOH  / p.Renata Kosman

      101   3 TS / p.Marta Łada

      102   3 TL / p.Agnieszka Sitarska

      105   3 OPW/ p.Michał Wyrzykowski

      107   3 TŻ/ p.Agnieszka Olbryś

      109   3 TL1 / p.Anna Kamińska

      20.12.2022  16:30

      31     1 TR/ p.Beata Kasuła

      32     2 TR, 2 TŻ/ p.Justyna Jaworska

      51     4 TEp, 4 TŻp / p.Agnieszka Zawiślińska

      123   4 Tip / p.Małgorzata Bąkowska

      126   3c, 3m/ p.Sławomir Rykowski

      129   4 TRp, 4 TSp / p.Joanna Ciesielska-Lipka

      130   4 TLp / p.Dorota Adamkowska

      131   3 TR / p.Dorota Szmalc

      101   3 Ti / p.Małgorzata Jaworska-Olsztyn

      102   3 LOH1, 3 LOM1/ p.Anna Domańska

     • Wycieczka do Torunia 6 grudnia 2022 r.

     • Wycieczka do Torunia 6 grudnia 2022 r.

      Wycieczka do Torunia 6 grudnia 2022 r.

      Dnia 6 grudnia 2022 r. odbyła się wycieczka do Torunia. Głównym celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań młodzieży naukami przyrodniczymi oraz historią, poznawanie kraju oraz integracja grupy. Opiekunami wycieczki byli Urszula Milewska, Wioletta Słomińska i Monika Sadowska.

                      Na początku uczniowie z przewodnikiem zwiedzali Stare Miasto, a w nim m.in. ruiny zamku krzyżackiego, kościół św. Jakuba, krzywa wieża, teatr kukiełkowy, Ratusz Staromiejski, rynek staromiejski, pomnik Mikołaja Kopernika słuchając przy tym ciekawych legend. Starówka Torunia wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mogli też zobaczyć, jak wygląda jarmark bożonarodzeniowy i obejrzeć iluminacje oraz choinkę na rynku staromiejskim.

                      Kolejnym punktem wycieczki był Dom Mikołaja Kopernika, w którym mieści się muzeum łączące nowoczesną technologię i historię oraz architekturę tej średniowiecznej budowli. Uczniowie mogli zobaczyć, jak mieszkał Mikołaj Kopernik. Poznali biografię i działalność tego wybitnego polskiego astronoma.

                      Następnie uczniowie sprawdzali swoje umiejętności uczestnicząc w warsztatach wypieku piernika poznali przy tym tradycje wypieku, historię miasta, średniowieczną kulturę i język, a wykonane pierniki zabrali do domów.

                      Bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyło się Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Prezentowana była w nim wystawa „Ścieżka dorastania”. Zwiedzanie podzielone było na trzy części. Pierwsza część to emocje i uczucia towarzyszące w procesie dorastania, druga - dotyczyła podejmowanych życiowych wyborów, które wpływają na późniejsze dorosłe życie i ostatnia dotycząca tego jak rodzą się zainteresowania.

                      Ostatni punkt wycieczki to McDonald w drodze powrotnej.

                      Uczniowie zadowoleni wrócili do miejsca zbiórki skąd odebrali ich rodzice.

      Tekst: Urszula Milewska

    • Zwyciężyliśmy w konkursie „PROJEKT: SZKOŁA!”
     • Zwyciężyliśmy w konkursie „PROJEKT: SZKOŁA!”

     • Nasza szkoła znalazła się w gronie 30 laureatów konkursu „PROJEKT: SZKOŁA!” organizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Eurpejskich VII”.
     • Konkurs: Model elektrowni jądrowej

     • ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W SZKOLNYM KONKURSIE FIZYCZNYM "MODEL ELEKTROWNI JĄDROWEJ".

      PROSIMY ZAPOZNAĆ SIĘ Z REGULAMINEM.

      DODATKOWYCH INFORMACJI UDZIELAJĄ ORGANIZATORZY (PANI ANNA DOMAŃSKA ORAZ PANI URSZULA MILEWSKA).

     • „My z niego wszyscy” – relacja z konkursu recytatorskiego

     • Nowa galeria „My z niego wszyscy” – relacja z konkursu recytatorskiego została dodana do albumu fotograficznego

      9 listopada bieżącego roku w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Romantycznej „My z niego wszyscy”. 

       Młodzież   naszej szkoły tj. Alicja Dobrowolska, kl. III LOM i Wiktoria Wdowińska, kl. IV LOHp pod kierunkiem pani Magdaleny Morawskiej oraz Mariusz Żmijewski, kl. IV TL i Oskar Marcin Berezowski, kl. IV Ti pod kierunkiem pani Beaty Kasuły przystąpili  do udziału w Konkursie Recytatorskim Poezji Romantycznej „My z niego wszyscy”. Patronat nad nim objął Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Mazowiecki Kurator Oświaty.

      Celem konkursu jest popularyzowanie poezji romantycznej, ze szczególnym podkreśleniem roli Adama Mickiewicza w ukształtowaniu polskiego romantyzmu, a także rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie oraz odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych młodzieży – informują organizatorzy.

       W jury konkursowym zasiadała Magdalena Biernacka, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM, dr Marcin Lutomierski z Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Anna Chodkowska, doradca metodyczny w zakresie języka polskiego MSCDN Wydział w Ciechanowie oraz Aldona Łyszkowska, kustosz, kierownik Działu Wydawnictw, Edukacji i Promocji Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

      Poziom konkursu był bardzo wysoki . To właśnie w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze  mają szansę występu najlepsi z najlepszych. Na scenie  pojawiało się 24  wykonawców.-recytatorów, pasjonatów pięknego, wyrazistego słowa.. Nic dziwnego, że potraktowali ten występ jako wydarzenie, coś szczególnego i zachowują w pamięci.  Drugą nagrodę Jury przyznało OSKAROWI MARCINOWI BEREZOWSKIEMU za interpretację utworu Adama Mickiewicza ,,Romantyczność".

      Jesteśmy bardzo dumni z naszego ucznia.

      Oskar wraz z opiekunem, panią Beatą Kasułą zostali zaproszeni przez dyrekcję Muzeum  na konferencję „Literatura i kultura polskiego romantyzmu ukształtowały wymiar i profil duchowy Polaków”, która odbędzie się 30 listopada br. w muzealnej Oranżerii. 

       

      Tekst: Beata Kasuła

      Foto: Magdalena Morawska

     • Wycieczka logistyków

     • Nowa galeria Wycieczka logistyków została dodana do albumu fotograficznego

      W dniu 21.11.2022r. uczniowie klas: 1 TL, 4 TLp i 4 TL pojechali na wycieczkę do Warszawy. Celem wyjazdu było zwiedzanie parku logistycznego PROLOGIS. Po przybyciu na miejsce przywitali nas przedstawiciele firmy, którzy wręczyli nam  kaski ochronne i kamizelki odblaskowe.  Pani Emila oraz panowie: Jarek, Paweł i Piotr z pasją opowiadali o swojej pracy. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak prosperuje firma, z jakimi kontrahentami współpracuje, na jakiej zasadzie budowane są magazyny oraz jakie materiały wykorzystywane są do pracy przy budynku. Panowie przybliżyli uczestnikom wycieczki nowoczesne technologie, ciekawostki z budowy, zasady działania development. Po zwiedzaniu parku wszyscy uczestnicy otrzymali powerbanki oraz poczęstunek do autokaru.

      Następnie cała grupa udała się do Galerii Północnej, by tam kontynuować integrację. Po wspólnie spędzonym czasie szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do Przasnysza.

      Dziękujemy pracownikom firmy PROLOGIS za poświęcony czas i miłe przyjęcie. Nie możemy zapomnieć także o bardzo wyrozumiałym Panu kierowcy z firmy Fabisiak Przewozy.

      tekst: Dorota Adamkowska

     • Rozśpiewani sucharszczycy!!!

     • Narodowe Święto Niepodległości od zawsze jest obchodzone w naszej szkole w sposób bardzo uroczysty. Nie inaczej było również z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Tradycyjnie dzień ten jest również poświęcony Patronowi ZSP w Przasnyszu – mjr. Henrykowi Sucharskiemu. Z tej okazji przybliżono jego życiorys oraz dokonano ślubowania uczniów klas pierwszych.

      Wyjątkowość przebiegu uroczystości zawdzięcza urozmaiconemu programowi jaki został zaprezentowany zebranej publiczności. Oprócz części artystycznej przygotowanej specjalnie przez naszych nauczycieli i uczniów na tę okoliczność mieliśmy również wręczenie nagród laureatom Powiatowego Konkursu Pieśni Patriotycznych „Sława Tobie Polsko – Ojczyzno Moja”. Zarówno uczniowie ZSP jak i laureaci konkursu mieli przygotowany bogaty repertuar pieśni patriotycznych. Dzięki temu mieliśmy możliwość wysłuchania wielu wzruszających utworów. Poziom wykonania był niezwykle wysoki. Do śpiewania niektórych piosenek dołączała również publiczność. Wszyscy wykonawcy byli nagradzani gromkimi brawami.

       

      Konkurs pieśni patriotycznych skierowany był do uczniów szkół podstawowych i średnich z powiatu przasnyskiego. Komisja konkursowa pod przewodnictwem wicedyrektora Szkoły Muzycznej I Stopnia w Przasnyszu Rafała Witkowskiego wyłoniła laureatów w trzech kategoriach:

       

      Klasy 1-3

      1 miejsce: Kalina Sobolewska, kl. 2, Szkoła Podstawowa w Chorzelach

      2 miejsce: Wiktoria Osowska, kl.1, Szkoła Podstawowa w Chorzelach

      3 miejsce: ex aequo: Eryk Borkowski, kl.1, Szkoła Podstawowa w Chorzelach i Kornelia Zakrzewska, kl.3, Szkoła Podstawowa w Czernicach Borowych

       

      Klasy 4-8

      1 miejsce: Wiktoria Łada, kl. 6, Szkoła Podstawowa Czernice Borowe

      2 miejsce: ex aequo: Weronika Jeziorek, kl.6, Szkoła Podstawowa nr 2 w Chorzelach i Sandra Śliwkowska, Szkoła Podstawowa nr 2 w Przasnyszu

      3 miejsce: ex aequo: Oliwia Delowicz, kl. 4, Szkoła Podstawowa w Chorzelach i zespół ze Szkoły Podstawowej w Seborach w składzie: Nadia Próchnicka, Błażej Roman, Gracjan Romanowski, Szymon Kobyliński. Julia Kordek

       

      Szkoły Średnie:

      1 miejsce: Karina Miś, kl. 3 LO im. KEN w Przasnyszu

      2 miejsce: Gabriela Borkowska, kl. 2 LO im. KEN w Przasnyszu

      3 miejsce: Nie przyznano że względów formalnych

      Nagrody laureatom wręczali zaproszeni goście: starosta Powiatu Przasnyskiego Krzysztof Bieńkowski, dowódca 2. Ośrodka Radioelektronicznego
      im. płk. dypl. Adama Ignacego Koca płk dypl. Bogusław Postek, wicedyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia w Przasnyszu Rafał Witkowski oraz dyrektor ZSP w Przasnyszu Paweł Szczepkowski.

      Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!!!

       

      Tekst: Michał Mocek, Bogusław Brykała

      Foto: Katarzyna Trzcińska, kl. 4 TL, Brajan Kolasiński, kl. 2 TŻ

    • Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej
     • Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej

     • W dniach 22-23 października 2022 w naszej szkole  w ramach projektu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” odbył się kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Celem szkolenia było nabycie przez uczestników umiejętności udzielenia pierwszej pomocy, tj. umiejętności prowadzenia czynności ratujących zdrowie i życie innych osób.

      Uczniowie nabyli umiejętności i wiedzę z zakresu:

      - korzystania z dostępnego sprzętu ochronnego i ratunkowego

      - właściwej oceny zagrożeń i sprawnego prowadzenia wywiadu ratowniczego

      - radzenia sobie w sytuacjach stresowych podczas akcji ratowniczej

      - prowadzenia czynności ratowniczych:

      · ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej,

      · prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej,

      · obsługi defibrylatora AED,

      · stosowania materiałów opatrunkowych,

      · unieruchamiania poszkodowanego z podejrzeniem urazu kręgosłupa,

      · stosowania właściwych procedur w przypadku różnych oparzeń,

      · sposobu ewakuacji z miejsc zagrożenia.

      Cały kurs zakończył się certyfikowanym egzaminem zewnętrznym VCC Select Competences. Zdany egzamin nadaje kwalifikacje.

     • Wycieczka - Góry Świętokrzyskie

     • Nowa galeria Wycieczka - Góry Świętokrzyskie została dodana do albumu fotograficznego

      W dniach 5-7 października 2022 młodzież naszej szkoły wybrała się na turystyczno-krajoznawczą wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Celem wyjazdu było poznanie walorów przyrodniczych tych gór oraz regionu. Jadąc autokarem uczniowie klas 3 Ti, 4 TLp oraz 4 TRp mogli podziwiać cechy krajobrazu naturalnego i kulturowego – zmienionego przez człowieka. 

      Naszą podróż zaczęliśmy w dobrych humorach i już po kilku godzinach dotarliśmy do Zagnańska, gdzie rośnie Dąb Bartek – największe i najstarsze drzewo w Polsce. Jego wymiary jak i wiek są rzeczywiście imponujące! Kolejnym punktem na naszej mapie podróży były Starachowice, a tam Muzeum Przyrody i Nauki. Poznaliśmy tu tajniki pracy wielkiego pieca, zobaczyliśmy słynne stary starachowickie oraz przyjrzeliśmy się różnym gatunkom dinozaurów na wystawie paleontologicznej.

      Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia Sandomierza - miasta o tysiącletniej historii, leżącego nad Wisłą na malowniczych wzgórzach poprzecinanych lessowymi wąwozami. Przeszliśmy Podziemną Trasą Turystyczną, czyli kilkukondygnacyjną trasą składającą się z komór i chodników znajdujących się pod Starym Miastem. Następnym punktem w naszym programie była Łysa Góra (594 m n.p.m.) z najstarszym polskim sanktuarium ukrywającym Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Naszej wspinaczce towarzyszył szum buków i jodeł. Drugi dzień pełen wyzwań zakończyliśmy na Gołoborzu, które jest symbolem Gór Świętokrzyskich. Powstało ono w wyniku wietrzenia późno kambryjskich piaskowców kwarcytowych w okresie czwartorzędu.

      Ostatni dzień naszego wyjazdu to zwiedzanie Chęcin i Zamku Królewskiego z pięknymi basztami dominującymi nad okolicą oraz Jaskini Raj. Jaskinia ta jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Została również uznana za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.

      Opiekunami wycieczki byli: Małgorzata Jaworska-Olsztyn, Joanna Ciesielska-Lipka, Agnieszka Valentić-Szukała i Konrad Kasuła.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Powiatowych w Przasnyszu im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu
   • +48 29 752 23 00
   • Mazowiecka 25 06-300 Przasnysz Przasnysz Poland
   • +48 29 752 20 18 budynek ul. Sadowa +48 29 333 03 83 HOTEL/INTERNAT SPORTOWY +48 29 333 03 78 LODOWISKO - KASA +48 459 582 402 KIEROWNIK SZKOLENIA PRAKTYCZNEGO +48 29 752 23 02 WICEDYREKTORZY +48 29 333 03 82 INTENDENT - INTERNAT
 • Galeria zdjęć

   brak danych