• Łódź 17.10.2023

     • Nowa galeria Łódź 17.10.2023 została dodana do albumu fotograficznego

      W dniu 17.10.2023 uczniowie z klas pierwszych naszego LO wybrali się na wycieczkę do Łodzi. Wyjazd był zrealizowany z dofinansowaniem Ministra Edukacji i Nauki z przedsięwzięcia „Poznaj Polskę. Celem wycieczki było wsparcie procesu edukacyjnego uczniów poprzez poznanie miejsc ciekawych pod względem historycznym, kształtowanie szacunku dla dziedzictwa narodowego i polskiej kultury, a także integracja młodzieży z różnych zespołów klasowych.

      Nasz wyjazd zaczęliśmy od ZOO, gdzie znajduje się ponad 3350 osobników i Orientarium -najciekawszego w Europie pawilonu poświęconego faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej. Następnie udaliśmy się na spacer po Łodzi. Zobaczyliśmy Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną oraz pospacerowaliśmy najbardziej rozpoznawalną ulicą w Łodzi -Piotrkowską. To tu przywitaliśmy się z Misiem Uszatkiem 😊

      Kolejnym punktem na naszej mapie zwiedzania było Muzeum Miasta Łodzi, które jest jednym z najciekawszych łódzkich muzeów i znajduje się w reprezentacyjnej rezydencji wybudowanej dla rodziny jednego z najzamożniejszych fabrykantów XIX-wiecznej Łodzi – Izraela Poznańskiego. Zobaczyliśmy tu piękne wnętrza fabrykanckie z przełomu XIX i XX w. oraz ekspozycje poświęcone artystom związanym z Łodzią.

      Opiekunami wycieczki były: p.Elżbieta Zawieska, p.Sylwia Zalewska i p.Joanna Ciesielska-Lipka.

      Był to już siódmy wyjazd z serii wycieczek w ramach programu „Poznaj Polskę”.

      Program „Poznaj Polskę” jest wsparciem dla  organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru.

     • Obóz szkoleniowy klasy 2 OPW

     • Nowa galeria Obóz szkoleniowy klasy 2 OPW została dodana do albumu fotograficznego

      W dniach 09.10-13.10. 2023 r. klasa 2 OPW przebywała wraz z opiekunami Tomaszem Krynickim i Michałem Wyrzykowskim na pięciodniowym obozie sportowo-obronnym w miejscowości Łopkajny w gminie Gietrzwałd.

      Celem szkolenia było opanowanie umiejętności, wiedzy oraz wdrożenie jednolitych standardów działania z tematów: szkolenia strzeleckiego, rozpoznania wojskowego, terenoznawstwa, szkolenia inżynieryjno-saperskiego, taktyki, medycznego, musztry, łączności, obroną przed bronią masowego rażenia. Dodatkowo pobyt na obozie służył popularyzacji służby wojskowej przez przyszłych kandydatów, kształtował wśród młodzieży odporność psychiczną, dyscyplinę, umiejętność kierowania zespołem. Pięciodniowy obóz szkoleniowy pozwolił również na zacieśnianie więzi koleżeńskich oraz popularyzował aktywne spędzanie czasu poprzez współzawodnictwo sportowe.

      Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał zaświadczenie o ukończeniu obozu. Dodatkowo uczennica Maja Fijałkowska otrzymała puchar i nagrodę za wzorową postawę podczas trwania szkolenia. Nagrodę za zajęcie II miejsca w zawodach strzeleckich uzyskał Paweł Krośnicki.

     • Wolontariuszki z MBP

     • Nowa galeria Wolontariuszki z MBP została dodana do albumu fotograficznego

      9.10.23r. ZSP w Przasnyszu odwiedziły wolontariuszki z Europejskiego Korpusu Solidarności. Przybliżyły kulturę Francji i Finlandii. Opowiedziały o typowych dla danego kraju potrawach, zwyczajach i tradycjach świątecznych, odmiennych od polskich, dlatego tak intrygujących. Młodzież miała niepowtarzalną okazję do konwersacji w języku angielskim. Dziękujemy wolontariuszkom i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Przasnyszu za pomoc w zorganizowaniu spotkania. Kolejne niebawem!

     • Toruń 10.10.2023

     • Nowa galeria Toruń 10.10.2023 została dodana do albumu fotograficznego

      WYCIECZKA DO TORUNIA

      W dniu 10.10.2023 uczniowie z klas 1m, 2c, 2m i 3m wybrali się na wycieczkę do Torunia. Wyjazd był zrealizowany z dofinansowaniem Ministra Edukacji i Nauki z przedsięwzięcia „Poznaj Polskę. Celem wycieczki było wsparcie procesu edukacyjnego uczniów poprzez poznanie miejsc ciekawych pod względem historycznym, kształtowanie szacunku dla dziedzictwa narodowego i polskiej kultury, a także integracja młodzieży z różnych zespołów klasowych.

      Wraz z opiekunkami p.Joanną Skowrońską, p.Anną Benbenko i p.Joanną Ciesielską-Lipką młodzież zwiedziła Stare Miasto, które jest jednym z najbardziej malowniczych i historycznych miejsc w Polsce. Jest też wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie uczestnicy wyjazdu wzięli udział w interaktywnej atrakcji w Piwnicy Hanzy. Uczniowie poznali historię miasta, które zostało zbudowane ciężką pracą kupców oraz stało się jednym  z ważniejszych miast wśród handlowych potęg ówczesnej Europy. Kolejnym punktem programu był Dom Kłódek Escape Room. Mieliśmy tu do rozwiązania łamigłówki, zagadki i tajemnice., aby wydostać się z pomieszczenia. Poćwiczyliśmy tu zdolności logicznego myślenia, pracę w grupie oraz wyobraźnię przestrzenną. Wszystkim dopisywały humory, a pogoda sprzyjała.

      Był to już szósty wyjazd z serii wycieczek w ramach programu „Poznaj Polskę”. Kolejne wyjazdy już wkrótce.

      Program „Poznaj Polskę” jest wsparciem dla  organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru.

     • Szkoły pełne talentów 2!

     • Nasza szkoła bierze udział w akcji SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW 2! 

      Co trzeba zrobić? 

      1. Zrób zakupy za min. 50zł w sklepie LIDL (w tym przynajmniej 1 warzywo lub 1 owoc) 
      2. Przy kasie odbierz kupon – TALENCIAKA 
      3. Przekaż TALENCIAKA naszej szkole :) 

      Jak przekazać zebrane Talenciaki? 

      1. Wejdź na stronę: szkoly.lidl.pl 
      2. Wpisz nazwę szkoły: ZESPÓŁ SZKÓŁ POWIATOWYCH IM. MAJORA HENRYKA SUCHARSKIEGO 
      3. Zeskanuj kod QR, przepisz kod z Talenciaka lub wrzuć Talenciaka do pudełka w naszej szkole 

      W budynkach przy ulicy Mazowieckiej oraz Sadowej są wystawione pudełka, do których można wrzucać niezeskanowane Talenciaki. 

      Akcja wydawania Talenciaków trwa do wyczerpania zapasów, lecz nie dłużej niż do 5.11.2023. Punkty można oddawać do 19 listopada! 

      Zachęcamy do udziału i dziękujemy za każdy punkt! 

      Razem możemy więcej :) 

     • Świętokrzyskie 04-06.10.2023

     • Nowa galeria Świętokrzyskie 04-06.09.2023 została dodana do albumu fotograficznego

      ŚWIĘTOKRZYSKIE Z PROGRAMEM POZNAJ POLSKĘ

      W dniach 4-6 października 2023 grupa młodzieży z naszego liceum wybrała się na wycieczkę do województwa Świętokrzyskiego. Wyjazd był zrealizowany z dofinansowaniem Ministra Edukacji i Nauki z przedsięwzięcia „Poznaj Polskę. Celem wycieczki było wsparcie procesu edukacyjnego uczniów poprzez poznanie miejsc ciekawych pod względem historycznym, kształtowanie szacunku dla dziedzictwa narodowego i polskiej kultury, a także integracja młodzieży z różnych zespołów klasowych.

      Pierwszego dnia młodzież wraz z opiekunami: Joanną Ciesielska-Lipką, Agnieszką Valentić-Szukałą, Magdaleną Prekiel i Moniką Sadowską dotarła do Zagnańska. Jest tu jedno z największych i najstarszych drzew w Polsce, a przy tym najbardziej znane – Dąb Bartek. Następnie udaliśmy się do Zamku Królewskiego w Chęcinach. Jego potężne baszty dominują nad okolicą. To wyjątkowe miejsce, z bogatą historią i nutką tajemnicy. Kolejnym punktem na naszej mapie były Kielce i Kadzielnia, którą wielu nazywa największym muzeum geologii pod gołym niebem m.in. dzięki rezerwatowi.

      Drugi dzień zaczęliśmy od Sandomierza- miasta o tysiącletniej historii, leżące nad Wisłą, na malowniczych wzgórzach poprzecinanych lessowymi wąwozami, w otoczeniu wyjątkowo pięknej wręcz bajkowej zieleni. Właśnie tu zobaczyliśmy Wąwóz Królowej Jadwigi i przeszliśmy Podziemną Trasą Turystyczną. Następnym punktem programu było wejście Drogą Królewską na Łysą Górę (594 m n.p.m.). Zwiedziliśmy Klasztor Misjonarzy Oblatów, a w nim Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego – które skrywa relikwie drzewa Krzyża Świętego. Kolejnym celem naszej wyprawy było Gołoborze – główny symbol Gór Świętokrzyskich. Dalej udaliśmy się do Świętej Katarzyny, w której znajduje się Zespół Klasztorny Bernardynek, źródełko Św.Franciszka i kapliczka Stefana Żeromskiego.

      Trzeciego dnia udaliśmy się do Starachowic do Muzeum Przyrody i Techniki, gdzie poznaliśmy tajniki pracy wielkiego pieca, zobaczyliśmy słynne Stary starachowickie oraz zobaczyliśmy różne gatunki dinozaurów na wystawie paleontologicznej. Kolejnym punktem programu był Wąchock i Muzeum Opactwa Cystersów, gdzie znajduje się wystawa dokumentująca zrywy niepodległościowe Narodu Polskiego. Dodatkowo udaliśmy się na Aleję Dowcipów z mnóstwem kawałów dotyczących Wąchocka oraz pomnikiem Sołtysa.

      Był to już piąty wyjazd z serii wycieczek w ramach programu „Poznaj Polskę”. Kolejne wyjazdy już wkrótce.

      Program „Poznaj Polskę” jest wsparciem dla  organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru.

       

     • OBÓZ DLA KLAS MUNDUROWYCH W 2. OREL

     • Nowa galeria OBÓZ DLA KLAS MUNDUROWYCH W 2. OREL została dodana do albumu fotograficznego

      W dniach od 25 do 29 września po raz pierwszy kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego z Zespołu Szkół Powiatowych z Przasnysza odbywali obóz szkoleniowy.

      „Tradycyjnie od pierwszego dnia wszyscy kadeci musieli przestrzegać wojskowego regulaminu oraz obowiązującego w Ośrodku porządku dnia. W ramach szkolenia kadeci brali udział m.in. w zajęciach saperskich, taktyki, rozpoznania, a także doskonalili swoje umiejętności z zakresu medycyny pola walki. Odbyły się również zajęcia z przetrwania, unikania, oporu i ewakuacji z terenu zajętego przez przeciwnika. Budującym jest fakt, że na niespełna trzydziestu szkolonych aż dwadzieścia osób zadeklarowało akces do służby w Wojsku Polskim. Ze swojej strony serdecznie zachęcam do podjęcia wyzwania jakim jest nauka w Oddziale Przygotowania Wojskowego, gdzie już od najmłodszych lat możecie kształtować postawy i kompetencje przydatne w służbie wojskowej oraz rozwijać zdolności obronne. Wasze szkolenie w patronackiej jednostce wojskowej jest równie istotne ponieważ przyczyniamy się do wsparcia system odbudowy rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP oraz przygotowujemy młodzież do świadomego i efektywnego uczestnictwa w systemie obronnym państwa.” – skomentował wydarzenie płk dypl. Bogusław Postek.

      „Na pewno nie był to stracony czas, a obóz stanowił doskonałą okazję do integracji naszej klasy w czasie zajęć. Pobyt w Przasnyskiej Jednostce Wojskowej dał nam możliwość doskonalenia współdziałania w zespole oraz wspólnego funkcjonowania w warunkach innych niż te szkolne. Poznaliśmy również zasady służby wojskowej i pobytu w jednostce wojskowej oraz nauczyliśmy się wielu nowych umiejętności przydatnych w służbie, za co na ręce pana pułkownika Bogusława Postka oraz całej kadry dydaktycznej składamy serdeczne podziękowania.” – powiedziała kadet klasy IV OPW Julia Bakuła.

      Oddziały Przygotowania Wojskowego to program Ministerstwa Obrony Narodowej skierowany do szkół średnich. Absolwenci oddziału przygotowania wojskowego mogą skorzystać z wielu możliwości jakie oferują im Siły Zbrojne RP, m.in. możliwość odbycia skróconego - 12-dniowego szkolenia podstawowego oraz otrzymać dodatkowe punkty w rekrutacji do uczelni wojskowych.

      W ramach uroczystości podsumowującej obóz szkoleniowy miało miejsce rozdanie dyplomów oraz defilada pododdziałów. W uroczystości udział wziął dyrektor Zespołu Szkół Powiatowych im mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu pan Paweł Szczepkowski, przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Ostrołęce kpt. Mariusz Borkowski.”

       

      Tekst: kpt. A. Michalski

      Zdjęcia: 2. ORel

     • Dnia 4 października 2023 r. odbyła się 6 edycja ,, #Sprzątamy dla Polski"

     • Nowa galeria Dnia 4 października 2023 r. odbyła się 6 edycja ,, #Sprzątamy dla Polski" została dodana do albumu fotograficznego

      W akcję włączyli się również uczniowie z Zespołu Szkół Powiatowych z Przasnysza z kl. 4 Loh, 3 Ti, 1 Tż, wraz z sorkami Agnieszką Dębek, Beatą Gregorczyk, Anną Brzozową i  Anną Skolimowską .  

      Celem przedsięwzięcia jest promowanie postawy odpowiedzialności społecznej, patriotyzmu oraz troski o środowisko naturalne. 

      Organizatorem inicjatywy jest Fundacja „Sprzątamy dla Polski”. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem m.in. Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji i Nauki.

      Brawo uczniowie, liczą się czyny nie słowa 🙂

     • SALON MATURZYSTÓW

     • Nowa galeria SALON MATURZYSTÓW została dodana do albumu fotograficznego

      Dnia 28 września klasy IV LOH, IV LOH1, IV LOM1, V TL,

      V TR-p, V TS-p wzięły udział w Salonie Maturzystów, który zorganizowany był przez wydawnictwo „ Perspektywy” na Politechnice Bydgoskiej.

      Celem wycieczki było spotkanie z ekspertami CKE , podczas których na konferencjach omówiono zasady rozwiązywania arkuszy maturalnych z języka polskiego, języka angielskiego oraz matematyki.

      Ponadto uczniowie mieli możliwość poznania oferty edukacyjnej uczelni wyższych oraz zakupu podręczników wydawnictwa Nowa Era.

      Opiekę nad młodzieżą sprawowały: Wioletta Słomińska, Anna Domańska, Renata Kosman, Urszula Paczesna.

     • TURNIEJ KLAS MUNDUROWYCH

     • Nowa galeria TURNIEJ KLAS MUNDUROWYCH została dodana do albumu fotograficznego

      W niedzielę 17.09.2023 r. na boisku OSIR w Przasnyszu, odbył się Turniej piłki nożnej dla klas mundurowych z okazji 84 rocznicy sowieckiej inwazji na Polskę. Jego organizatorami byli: 2 ORel w Przasnyszu oraz Ciechanowsko – Ostrołęcki Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta Krzysztof Bieńkowski. Do rywalizacji przystąpiło 6 drużyn złożonych z uczniów klas o profilach mundurowych z okolicznych szkół średnich. Rozgrywki przebiegały w atmosferze sportowej walki i gry fair play. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły i obydwa wypadły znakomicie zajmując I oraz III miejsce.

       

      Klasyfikacja końcowa turnieju:

      · I miejsce – ZSP Przasnysz (drużyna nr 1),

      · II miejsce – Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce,

      · III miejsce – ZSP Przasnysz (drużyna nr 2),

      · IV miejsce – zespół Szkół Społecznych STO w Raciążu,

      · V miejsce – Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Przasnyszu,

      · VI miejsce – Szkoła Techniczna BZDZ w Ciechanowie.

       

      Najlepszym zawodnikiem turnieju został Jakub Antosiak (ZSP Przasnysz – drużyna nr 1), zaś najlepszym strzelcem Mateusz Kołodziejczyk (Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce). Tytuł najlepszego bramkarza przyznano Jakubowi Smolińskiemu (ZSP Przasnysz – drużyna nr 1). Opiekę nad zespołami ZSP sprawowali: Tomasz Krynicki i Michał Wyrzykowski.

     • Wernisaż wystawy batiku

     • 18 września 2023 roku o godz. 19.00 - w Internacie ZSP w Przasnyszu odbył się wernisaż wystawy batiku. Swoje prace prezentowali wychowankowie internatu, którzy uczęszczają na zajęcia do pracowni "Batikowi Twórcy" działającej w internacie. Wystawa została zorganizowana z okazji 100-lecia ZSP.

      100-lecie to piękna rocznica. Historia szkonictwa zawodowego po odzyskaniu niepodległości przez Polskę (1918) rozpoczyna się na terenie naszego powiatu w 2023 roku. W tym roku została zbudowana i oddana do użytku Sejmikowa Szkoła Rolnicza w Rudzie k/Przasnysza (obecnie obszar miasta Przasnysz). Kształciła młodzież męską z terenu pow. przasnyskiego. Nauka trwała 11-miesięcy. Uczniowie mieszkali na miejscu, płacili za wikt i opierunek (15, potem 20 zł miesięcznie), samo kształcenie w szkole było bezpłatne. Przy szkole znajdowało się ponad 60-hektarowe gospodarstwo z ziemią uprawną, dużym sadem, ogrodem, pasieką i budynkami gospodarczymi w których hodowano bydło rasy czerwona-polska, owce i trzodę chlewną.

      Nauka odbywała się na zasadzie łączenia teorii z praktyką, uczniowie uczęszczali na zajęcia teoretyczne, a później stosowali tą wiedzę w praktyce zajmując się uprawą roli, sadu, ogrodu i hodowlą zwierząt.

      Za bardzo dobre wyniki w nauce po ukończeniu szkoły otrzymywali nagrody rzeczowe w postaci zwierząt hodowlanych - to były nagrody znacznej wartości. Szkołę Rolniczą w Rudzie ukończył na początku lat trzydziestych mój stryj Edmund Czarzasty ze Świniar. W opowieściach rodzinnych zawsze jawił się jako osoba bardzo obowiązkowa i odpowiedzialna. Był bardzo dobrym uczniem. Stryj również taką nagrodę rzeczową po ukończeniu szkoły otrzymał.

      A teraz może trochę o tym skąd wziął się batik w internacie. Jakieś 8 lat temu zainteresowałam się tą techniką malarską. Uczęszczałam na zajęcia do Pracowni Batiku "MAMUT", która znajduje się w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu. Instruktorem w pracowni "MAMUT" jest Pan Tomasz Jakubowski. Tam też poznałam podstawy tworzenia w tej technice. Więcej na temat batiku możecie Państwo przeczytać na naszej stronie na facebooku (Batikowi Twórcy w Internacie ZSP w Przasnyszu).

      Okało 4 lat temu powstał pomysł, żeby utworzyć pracownię batiku w internacie. Propozycję, by poprowadzić takie zajęcia otrzymałam od ówczesnego w-ce dyrektora Pana Wojciecha Włodarczyka. I tak to się zaczęło - rozpoczęliśmy gormadzić materiały i potrzebne pomoce, powstały pierwsze prace. Nadmienię jeszcze tylko, że w tym okresie mielismy również do czynienia z pandemia i nauką zdalną.

      Zajęcia plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych technik redukują stres, stany lękowe, wprowadzają odprężenie, rozwijają umiejętności manualne i poznawcze, dają nam możliwości wypowiadania się za pomocą środków artystycznych. Tworząc prace plastyczne rozwijamy własną wyobraźnię i pomysłowość, uczymy się cierpliwości i precyzji, rozwijamy myślenie twórcze i abstrakcyjne. Pracując w grupie mamy poczucie przynależności, uzewnętrzniamy własne przeżycia i doznania, odreagowujemy wewnętrzne napięcia.

      Dlatego zajęcia w naszej pracowni traktujemy bardziej jako formę spotkań, może nawet terapii niż wielki profesjonalizm. Młodzież przychodzi spotkać się, porozmawiać, a przy okazji poznaje nową technikę malarską.

      Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu w godzinach wieczornych. Pierwsze prace powstały ok. 3,5 roku temu a ich autorem był Hubert Bladosz. W ciągu tych kilku lat przewinęło się przez pracownię sporo naszych wychowanków, niektórzy przychodzili pomalować, a inni popatrzeć i zwyczajnie pogadać (Hubert Bladosz, Kasia Sztukert, Dominika Czajkowska, Julia Mróz, Kamila Szymańska, Natalia Skowrońska, Julia Bakuła, Bartek Czekaliński, Patrycja Jachimowska, Magda Świder, Piotr Bugaj, Maja Moszczyńska, Patrycja Czaplicka, Jakub Dudek, Kacper Skowroński, Klaudia, Łazarska). Powstało przez ten okres ok. 50 prac w różnych formatach i o różnorodnej tematyce. Cyklicznie – dwa razy w roku (w okolicach Bożego Narodzenia i wiosną) organizujemy wystawy, na których prezentujemy efekty naszych działań.

      Opiekun Pracowni “Batikowi Twórcy” Izabela Dortan

     • Łódź 26-27.09.2023

     • Nowa galeria Łódź 26-27.09.2023 została dodana do albumu fotograficznego

       

      W dniach 26-27 września 2023 grupa młodzieży z naszego technikum wybrała się na wycieczkę do Łodzi. Wyjazd był zrealizowany z dofinansowaniem Ministra Edukacji i Nauki z przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”. Celem wycieczki było wsparcie procesu edukacyjnego uczniów poprzez poznanie miejsc ciekawych pod względem historycznym, kształtowanie szacunku dla dziedzictwa narodowego i polskiej kultury, a także integracja młodzieży z różnych zespołów klasowych.

      Pierwszy dzień młodzież wraz z opiekunami: Małgorzatą Jaworską-Olsztyn, Anną Skolimowską, Michałem Mockiem oraz Konradem Kasułą rozpoczęła od wizyty w Ogrodzie Zoologicznym wraz z Orientarium Największe wrażenie zrobił na Nas ogromny zbiornik wodny z podwodnym tunelem, gdzie można między innymi podziwiać rekiny i płaszczki.

      Następnym punktem programu była Ulica Piotrkowska - najciekawsze fragmenty najbardziej znanej ulicy w naszym kraju i jednej z najdłuższych ulic handlowych w Europie (ok. 4,2 km). Uczniowie podziwiali wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego, gdzie historia i kultura przenika się na każdym kroku. Uczestnicy wycieczki odwiedzili również Muzeum Miasta Łodzi – jedno z najciekawszych łódzkich muzeów znajdujących się w reprezentacyjnej rezydencji wybudowanej dla rodziny jednego z najzamożniejszych fabrykantów XIX-wiecznej Łodzi – Izraela K. Poznańskiego. Poza ekspozycją wnętrz fabrykanckich z przełomu wieków XIX i XX, wystawą prezentującą dzieje Łodzi przemysłowej, szereg saloników zaaranżowano na ekspozycje poświęcone artystom związanym z Łodzią m. in. prezentując pamiątki po Arturze Rubinsteinie, Julianie Tuwimie, Karlu Dedeciusie a także Marku Edelmanie. Na koniec młodzież odwiedziła Manufakturę – atrakcję turystyczna dla przyjezdnych, miejsce spotkań dla łodzian, raj dla smakoszy i wielbicieli znanych marek – tętniąca życiem i dobrą energią – jedna z wizytówek miasta.

      Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od wizyty w Aquaparku FALA  jednym z największych i najpopularniejszych parków wodnych w Polsce. Po wodnych zabawach nadszedł czas na naukę. Kolejną atrakcją tego dnia było EC1 Łódź – największe centrum nauki i techniki w Polsce. Miasto Kultury jest miejscem mądrego spędzania czasu. Kultura sąsiaduje tu z wiedzą i nauką tak, jak historia przeplata się z nowoczesnością. EC1 posiada trzy ścieżki edukacyjne, czyli stałe wystawy i ekspozycje: ścieżka energetyczna, ścieżka historii cywilizacji i nauki oraz ścieżka „Mikroświa – Makroświat”.

      Ostatnim punktem programu był Zamek w Łęczycy wzniesiony w XIV wieku pełnił funkcję budowli obronnej a zbudował go, król Kazimierz Wielki. Ciekawostką historyczną jest fakt przetrzymywania tu ważniejszych jeńców krzyżackich, którzy przeżyli przegraną przez zakon rycerski Bitwę pod Grunwaldem w 1410 roku. Współcześnie na zamku łęczyckim odbywają się coroczne turnieje rycerskie, na które przybywają rycerze z rodzinami oraz turyści z Polski i z zagranicy.  Diabeł Boruta - zgodnie z legendą zamieszkuje on podziemia zamku, pilnując skrzyń ze złotem.

      Był to czwarty wyjazd z serii wycieczek w ramach programu „Poznaj Polskę”. Kolejne wyjazdy już wkrótce. 

      Program „Poznaj Polskę” jest wsparciem dla  organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru.

       

       

       

     • 100 lat ZSP – pamiętamy o Patronie Szkoły

     • Nowa galeria 100 lat ZSP – pamiętamy o Patronie Szkoły została dodana do albumu fotograficznego

      W ramach obchodów 100 – lecia istnienia Zespołu Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu delegacja przedstawicieli szkoły odwiedziła grób naszego Patrona, który znajduje się na Westerplatte. Złożyliśmy symboliczny wieniec kwiatów i zapaliliśmy znicze w miejscu pochówku obrońców Westerplatte.  Zapoznaliśmy się także z historią walk toczonych na tym terenie podczas      II wojny światowej.

      Mjr Henryk Sucharski był dowódcą garnizonu Wojska Polskiego, którego zadaniem była  obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej znajdującej się  na półwyspie Westerplatte. Do walk doszło  w czasie kampanii wrześniowej,  w dniach 1 – 7 września 1939 roku. Była to pierwsza bitwa II wojny światowej. Polacy przez te 7 dni bohatersko przeciwstawiali się przeważającym siłom niemieckich wojsk.  Od tamtego czasu Westerplatte stało się symbolem heroicznej postawy Polaków w walce o obronę niepodległości.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Powiatowych w Przasnyszu im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu
   • +48 29 752 23 00
   • Mazowiecka 25

    06-300 Przasnysz Przasnysz
    Poland
   • +48 29 752 20 18 budynek ul. Sadowa
    +48 29 333 03 83 HOTEL/INTERNAT SPORTOWY
    +48 29 333 03 78 LODOWISKO - KASA
    +48 459 582 402 KIEROWNIK SZKOLENIA PRAKTYCZNEGO
    +48 29 752 23 02 WICEDYREKTORZY
    +48 29 333 03 82 INTENDENT - INTERNAT
 • Galeria zdjęć

   brak danych